Skip to content

Ücretsiz izin kullanacak annelerin dikkatine!

Kasım 24, 2010

Çok yakın bir arkadaşımın başına gelenlerden sonra tüm anneleri uyarmak istiyorum.

Eğer ücretli 16 haftalık izninizin ardından ücretsiz izninizi kullanacaksanız dikkatli olmanız gereken bir konu var.

Ücretli izninizin bitiminden hemen sonra ücretsiz izninizi başlatmanız gerekiyor. Arada yıllık izin ya da süt izni kullanırsanız bu süreler ne yazık ki ücretsiz izninizden düşülüyor. Kayba uğramamak adına önce ücretsiz izninizi kullanıp ardından yıllık izinlerinizi kullanmanız gerekiyor.

Arkadaşımın yaşadığı örnekte şöyle oldu. Haziran ayında prematüre doğum yaptıktan sonra sadece 8 hafta ücretli izin kullanabildi. Ardından prematüre bebeği olduğu için birikmiş yıllık izinlerini kullandı. Ücretsiz iznini kullanmak için şirketiyle görüşmeye gittiğinde de tatsız haberi aldı. Kullanmış olduğu yıllık izinler ücretsiz izin süresinden düşüldü. Doğum öncesi iznini erken doğum yaptığı için kaybetmişti. Ücretsiz izninin bir kısmını da yıllık iznini ücretsiz izninden önce kullandığı için kaybetmiş oldu.

Yasa diyor ki:

“İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Biz de acı bir şekilde öğrendik ki; “…süreden sonra…” demek hemen sonra demekmiş. Ve “yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz”  demek yıllık izin hakedip etmediğiniz hesaplanırken ücretsiz izinde geçirdiğiniz süre çalışılmamış olarak düşünülür, hesaba katılmaz demekmiş.

Yani yıllık izin kullanmak için ücretsiz iznin bitimini beklemek gerekiyor.

Hukuk adamları arasında yıllık iznin ne olursa olsun ücretsiz izin süresinden düşülemeyeceğini söyleyenler de var. Ancak uygulamada mağdur olmamak için aman dikkat!

Reklamlar
4 Yorum leave one →
 1. Kasım 26, 2010 8:27 am

  Böyle bir sıralama İş Kanunu’nda yer almıyor.

  Yıllık iznin kullanımı zorunlu değildir ama bankalar genelde doğum izninden önce kullandırıyorlar.

  Fakat bunu kullanıp izinleri 6 aylık izinden düşmesini gerektirecek herhangi bir madde, uyarı, hatırlatma ben ne kanunda ne de hukuk sitelerinde, hukuk forumlarında bulamadım. Ayrıca avukata da sorduğumda izinlerin her birinin ayrı ayrı ele alındığını, sıralamanın önemi olmadığını söyledi bana.

  Bir de kanunda şöyle bir madde var:

  İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

  Gayet açık sanırım.

  Kaldı ki bir anne için çocuğuyla geçireceği 1 gün bile çok kıymetli. Dolayısıyla bu kadar önemli bir durumun hiçbir yerde bahsedilmiyor oluşu mantıksız değil midir sizce de?

  Bu yazıya konu olan kişinin bence bu işin peşini bırakmaması gerekir. Bizler pusup oturdukça, bize verilenleri sorgusuz kabul ettikçe, işverenler de daha cesaretlenecek. bugün size, yarın başka bir kadına yapacaklar aynı şeyi.

  Şu an ben de aynı durumdayım ve 3 gündür “biz bunu da sorup geri dönelim” diye bei oyalıyorlar. Bir tane İK yetkilisi de çıkıp bana “kanundaki şu madde sebebiyle” diyip beni susturamadı.

  Çocuğumla geçireceğim bir günü bile onlara bırakmayacağım ben.

 2. Kasım 26, 2010 7:59 pm

  Bu konuda bir boşluk var. Ve ne yazık ki işverenler bu boşluktan faydalanıyor.
  Haklı mücadelende sonuna kadar yanındayım. Elimizden gelebilecek ne varsa yardım etmeye de hazırım.
  İyi haberlerini bekliyoruz. Defne’nin annesiyle geçirebileceği bir gün bile ziyan olmaz inşallah!

 3. Ocak 4, 2011 7:02 pm

  Türkiyenin her yerinde var bu boşluk ve bu boşluğu görenler insanların emeklerini sömürmeye devam ediyor

 4. özay permalink
  Ocak 18, 2011 7:41 pm

  Ben de şuan süt iznimi toplu olarak kullanıyorum ve Simge’nin dediği gibi bu süre 6 aylık ücretsiz izinden düşülecek. Aslında ben zaten bu 6 ay sonunda işe başlamayı düşündüğüm için sorun etmedim ama hepsini kullanmak isteyenlerin dikkat etmesinde fayda var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: