Skip to content

İdrar yolları enfeksiyonu

Kasım 12, 2010

Çakıl’ın dün 6. ay kontrolü vardı. Kilosu, boyu, baş çevresi, gelişimi gayet iyiymiş.

Rutin bir kontrol olarak kan ve idrar tahlili yapılmıştı. Kan değerlerinde bir problem yokmuş. Ancak idrar tahlilinde idrar yollarında enfeksiyon olduğu ortaya çıkmış. Hem doktorumuz hem de ben Çakıl’da ateş veya huzursuzluk gibi herhangi bir belirti olmadığı için şaşırdık açıkçası bu duruma. Tekrar idrar tahlili ve idrar kültürü yaptırdık. Sonuç: artmakta olan idrar yolu enfeksiyonu ve Çakıl’ın antibiyotikle tanışması!

Ben tabii kendimi derhal soruya boğdum! Neden oldu? Nasıl olmuş olabilir? Benim ihmal ettiğim birşey mi oldu acaba diye?

İdrar yolları enfeksiyonundan bebekleri korumak için yapılabilecekler şunlarmış:

 • Her alt değişiminden önce ve sonra eller yıkanmalıymış.
 • Kız bebeklerin alt temizliği yapılırken sadece pamuk ve kaynatılmış su kullanılmalı, temizlik önden arkaya doğru yapılmalı, bir kez arkaya değdirilen pamuk tekrar öne değdirilmemeliymiş.
 • Bebekler akan suda yıkanmalı, küvette suyun içinde oturtulmamalıymış.
 • Bebeklerin bezi sık sık değiştirilmeli, kirli bezle kalmamaları sağlanmalıymış. Özellikle kakalı bezler mümkünse yapar yapmaz değiştirilmeliymiş.
 • Bebeğin kabız kalmasına izin verilmemeliymiş. (Biz sanırım bu maddede çuvalladık. Malum Çakıl son 3 haftada 3 kere kaka yapabilmişti.)
 • Kabızlık kadar ishal de, mikrobun ulaşmasını kolaylaştıracağından idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilirmiş. (Son 4 gündür devam eden ishalden de şüpheleniyorum.)

Tüm bunların dışında fizyolojik nedenlerden de; örneğin, idrar yolundaki bir darlık ya da böbreklerde reflü(geri kaçırma) gibi bir nedenden de enfeksiyon olabilirmiş.

Şimdi biz 10 gün antibiyotik kullanacağız. 10 gün sonra ultrason çektirip fizyolojik bir sebep olup olmadığını kontrol edeceğiz. Antibiyotikten sonra hastalığı tam olarak atlattık diyebilmemiz için birer ay arayla yapılacak üç idrar tahlili ve idrar kültürünün temiz çıkması gerekirmiş. Eğer temiz çıkmazsa daha ileri tetkikler ve sonucunda cerrahi müdahale gerekebilme ihtimali de varmış.

Umarım sadece antibiyotik kullanımı ile atlatırız bu derdi.

Aksini düşünmek bile istemiyorum.

Reklamlar
8 Yorum leave one →
 1. Kasım 12, 2010 9:21 am

  Çok geçmiş olsun Simge, daha başındayken teşhis edilmesi iyi olmuş, Çakılcık fazla sıkıntı çekmeden atlatır inşallah

 2. Sena permalink
  Kasım 12, 2010 9:43 am

  Ah canım geçmiş olsun, ilaçla hallolsun inşallah !

 3. arzu permalink
  Kasım 12, 2010 11:49 am

  Sevgili Simge, bizde idrar yolu enfeksiyonuyla 5. ayda tanıştık. Yani kızımı fileden indirip kendi küvetinde yıkamaya başladıktan sonra. Benim duyduğum, kız çocuklarının %95’i maruz kalıyormuş bu duruma. Yani birinden biri oluyor yukarda saydıklarından. İlk anda bende çok afallamıştım çünkü kızımın bakımında en çok dikkat ettiğim şeydi alt temizliği. Bizde antibiyotik kullandık. Sonra idrar tahlilinde yine çıktı ama idrar kültürü temiz çıktı ve kurtulduk. Bizimde ateş huzursuzluk falan olmamıştı. Bu yüzden kız çocuklarında bu tahlil ara ara yapılmalı bence. Geçmiş olsun.

 4. Kasım 12, 2010 9:44 pm

  Geçmişler olsun miniğime… Özellikle kız bebeklerde bu durum sıklıkla görülüyor duyduğum kadarıyla. Merak etme, bence ultrasona bile gerek kalmayacak…

 5. Kasım 13, 2010 7:08 pm

  Çok geçmiş olsun. Genelde idrar tahlili yapıyorlar mı 6.ayında merak ettim. Nil’in de ilk 2 ayında idrar tahlili yapıp duruyorlardı bazı değerleri yüksek çıkmıştı. 3.ayında normal çıkınca bırakmıştık tahlil olayını. Canım benim daha bu ayda (yaşda bile değil) antibiyotik ile tanışması hoş olmamış tekrar geçmiş olsun.

 6. Kasım 14, 2010 6:39 pm

  Gelin kaynana topragına çeker derler 🙂 ben de tüm hamileliğim boyunca çektim! Çok gecmisler olsun

 7. baharb permalink
  Kasım 24, 2010 3:27 pm

  Simge banyodan once muslukta popoyu bebe sabunu/sampuani vs. ve suyla yikarsaniz, banyonun icine oturtulmakta sorun yok diye dusunuyorum, biz hep oyle yaptik.
  Bir de her kakadan sonra direk popoyu muslukta sabun ve ilik suyla yikamak silinmekten cok daha etkili. Kaka icin sabun gerekiyor sadece islak pamuk yeterli degil.
  Gecmis olsun.

Trackbacks

 1. İdrar yolları enfeksiyonumuzda son durum «

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: