Skip to content

Anneye 20, babaya 2 hafta doğum izni (mi?)

Ekim 21, 2010

Gazetelerdeki haberi gördünüz mü?

Avrupa Parlamentosu, AB’de annelere verilen doğum izni süresinin en az 20 haftaya çıkarılmasını ve babalara da en az 2 haftalık doğun izni hakkının tanınmasını isteyen öneriyi onayladı.

Annelere verilen doğum izninin tam ücretli olması gerektiğini de öneren milletvekilleri, hükümetlerin ücretli olarak en az 2 haftalık babalık iznini kabul etmelerini istedi.

Öneri onaylandı.  Avrupa Parlamentosu konuya dikkat çekti.

Portekizli Sosyalist milletvekili Edite Estrela, ilk oturumda bu sonucun çıkmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “çocuk sahibi olmalarından dolayı kadınları cezalandırmak yerine, özel yaşamları ve iş yaşamları arasında bir denge kurmalarında onlara yardım etmeleri gerektiğini” kaydetti.

Çevreci milletvekili Nicole Kiil-Nielsen de, bu önlemin anne ve bebek sağlığı için “kaçınılmaz” olduğunu belirterek, “topun şimdi, Avrupalı hükümetlerde olduğunu” söyledi. 

İngiltere ve Fransa gibi birçok hükümetin bu tasarıya karşı çıktığı belirtiliyor. Hükümetler doğum izninin 14 haftadan 20 haftaya çıkartılmasının vergi mükelleflerine ek yük getireceğini, işverenler de bu yönde yapılacak bir değişikliğin şirketlerin kadınları istihdam etmekte isteksiz davranmasına yol açacağını savunmuştu. İngiltere, düzenlemenin devlete maliyetinin 3 milyar, Almanya ve Polonya, 2 milyar Euro’yu bulacağını açıklamıştı.

Bakalım şimdi ne olacak?

Top artık Avrupalı hükümetlerde!

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: