Skip to content

Bekle bizi 2011!

Temmuz 7, 2010

Bugün itibariyle 6 ay ücretsiz izindeyim! Tam yılbaşına kadar evde, kuzumla birlikte olacağım!

Baştan başlamak gerekirse, eşimle oturup düşündük. İşe şu an dönmem ile 6 ay sonra dönmemin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırdık.

Erken doğum tehlikesi nedeniyle 8 hafta doğum öncesi iznimi kullandığım için doğumdan sonraya sadece 8 hafta iznim kalmıştı. 8 haftalık bebeğimizi evde bırakıp işe başlamam imkansızdı!

Kararımızı vermemizde en çok etkili olan nedenler şunlardı;

 • Bebeğimiz henüz çok küçük olduğu ve tamamen anne bakımına, anne kokusuna ihtiyacı olduğu için,
 • Sadece anne sütüyle beslendiği için,
 • Henüz tam oturmamış olan anne sütünü hem bebekten ayrı kalarak hem de yoğun iş temposunun stresi ile azaltma riskini göze alamadığımız için bu kararı aldık.

Ama bu işin duygusal boyutuydu! Düşünmemiz gereken bir de maddi boyut vardı! Malum bu zamanda başka bir geliriniz yoksa tek maaşla idare etmek gerçekten zor! Biz ne kadar zorlanacak olsak da, birikmiş kredi kartlarının 6 ay sonra da ödenebileceğini ama bebeğimizin hiçbir zaman tekrar 3 aylık ya da 5 aylık olmayacağını düşünerek bu kıymetli vakitleri birlikte geçirebilmemiz için fedekarlıklar yapmaya karar verdik.

Karar verdikten sonraki en önemli adım; bebeğimiz 2 haftalıkkenki telefon konuşmamızda “Bakıcı aramaya başladın, değil mi?” diye soran işverenime kararımı bildirmekti. Kanunen benim ücretsiz izin talebimi reddetmek gibi bir hakkının olmadığını bilmeme rağmen yine de tatsız bir durum yaşanmasından çok endişe ettim. Günlerce kafamda bu konuşmayı planladım. Çeşit çeşit giriş cümlelerinden hangisinin en uygunu olacağına karar vermeye çalıştım!

Tüm bu telaşıma rağmen, o anda -planladıklarımın hiçbirisi değil- spontane sözler döküldü dudaklarımdan! Ve dınınınıııınnn!!! İznimi almıştım!

Her ne kadar planladığım cümleleri söyleyememiş olsam da başka bir stratejim bu işin bu kadar kolay hallolmasında çok yardımcı oldu. Çok profesyonel bir davranış olmasa da, bu konuşmaya eşim ve Çakıl’la birlikte gittik. Böylece işverenim sosyal kimliği ile işveren kimliği arasında bir seçim yapmak durumunda kaldı. Ve şanslıyım ki; sosyal kimliğini seçti!

Bu konuda böylece hallolmuş oldu!

Reklamlar
5 Yorum leave one →
 1. blogcuanne permalink
  Temmuz 7, 2010 12:39 pm

  Ne mutlu Çakıl’a!

 2. Dağlar Kızı permalink
  Temmuz 8, 2010 5:09 am

  Süper! İyi eğlenceler diliyorum:)

  Bütün kaygıların yanına bir de hakları olmadığı halde karın ağrısı kıvamında işverenlerin tavırlarını düşünmek sinir bozucu. Aynı durum süt izni ve hatta süt sağarken bile geçerli. Ne mutlu sana, kolay hallolmuş.

 3. Temmuz 8, 2010 5:39 am

  Benzer bir karı koca konuşması ve aynı karar 🙂 aynı anda ise doneceğiz. insan ömründe 6 ay nedir? Ama bebislerin ömrünün yarısı!

 4. Naz permalink
  Temmuz 8, 2010 12:46 pm

  tebrik ediyor, bol koklaşmalı, bendine sığmayıp taşma derecesinde sütlü günler diliyorum:) tamamen işi birakmak bu zamanda, özellikle de senin sektöründe çok riskli, iki aylik bebeğini annenin kolları da olsa, başka kollara atıp gitmek zorunda olmak ise daha da fena. bu yüzden altı aylık ücretsiz izni koparabilmene cok sevindim. farkında mısınız, aslında hakkımız olan bir seye sahip olmayı büyük bir olay olarak görüp havalara uçuyoruz. öyle yerleşmiş ki bu anlayışsız düzen… neyse sonuca bakalım. şimdi önünüzde süt kokulu mis günler, yaklaşık 3-4 ay sonra ek gıdalara başlama telaşı, gitgide uzayan gece uykuları, her geçen gün huyu değişecek minik çakıl’ın bazen meleğe bazen de şeytana dönüşmesine şahit olacağınız harika zamanlar var. altı ay sonra da, iş kıyafetlerine girmek için süper motivasyonun, dolayısıyla da yeniden taşşş gibi vucudun olacak:))

 5. Temmuz 8, 2010 2:09 pm

  çok sevindim,Çakılla güzel günler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: