Skip to content

Doğum Kursu 4. Hafta; Lohusalık ve lohusalık psikolojisi

Nisan 18, 2010

Doğum kursumuzun 4. haftası lohusalıkla ilgiliydi. Önce hastanenin psikoloğu lohusalıkla ilgili bilgi verdi. Doğum sonrasındaki bu 40 günlük dönem her anne tarafından farklı geçirilebilirmiş. Annelik hüznü, lohusa depresyonu ve lohusa psikozu olarak üç derecesi varmış. Lohusaların %70-80’inde görülen annelik hüznü 3-10 gün arası süren, değişen hormonlardan ve rollerden kaynaklanan dalgalı ruh hali, yorgunluk, yetersizlik hissi, uyku sorunları ile kendini gösteren bir durummuş. Lohusa depresyonu ise lohusaların %10’unda görülen, belirtilerin aynı fakat daha şiddetli ve daha uzun süreli olduğu, mutlaka tedavi edilmesi gereken haliymiş. Lohusalarda binde 1 oranında görülen lohusa psikozu ise tüm bu belirtilere ek olarak annenin sanrılar gördüğü,  bebeğine zarar verme riskinin çok yüksek olduğu, bebek ve annenin birlikte hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gereken haliymiş.

Yani benim anladığım kadarıyla her kadın bu yeni duruma ayak uydurmaya çalışırken az ya da çok sarsılıyor. Bu sarsıntının şiddeti de kişiden kişiye değişiyor.

Daha sonra lohusalıkta bakımı hastanenin sorumlu kadın doğum hemşiresi anlattı. Gerçekten dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyuyor lohusalar. Sezaryen ameliyatı olmuş olanlar zaten ameliyat sonrası bakıma ihtiyaç duyuyor herşeyden önce. Normal doğum yapanlar da epizyo bakımı, annenin bakımları vs. derken özenli geçirilmesi gereken bir dönem. Boşuna dememişler; “Lohusanın mezarı kırk gün açık kalır” diye.

Küçükken “Lohusa da ne demek ola ki?” diye düşündüğümü, doğumdan sonraki dönem olduğunu öğrendiğimde ise neden bu kadar önemsendiğine bir anlam veremediğimi çok net hatırlıyorum!

Oysa şimdi, kendi lohusalığıma sayılı günler kala, anlıyorum ki; lohusalık bir kadının hayatındaki en önemli değişimin yaşandığı dönem. Bir taraftan doğumun ertesinde toparlanmaya çalışan vücuduyla ilgilenmeye çalışan, bir taraftan bebeğine ve anneliğe alışmaya çalışan, bebeğini besleyebilme, ona olması gerektiği gibi bakabilme kaygılarıyla uykusuzluğun kollarında boğuşan anne için zor bir dönem. Ama anne için olduğu kadar baba için de zorlu bir geçiş dönemi. Hem eşini hem bebeğini koruyup kollarken baba rolüne uyum sağlamaya çalıştığı günlerde en az anne kadar desteklenmeye ihtiyacı var!

Her ailenin lohusalığının şerbet tadında geçmesi dileklerimle…

 

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: