Skip to content

Doğum Kursu 3. Hafta; Sezaryen

Nisan 12, 2010

Kursun üçüncü haftasının konusu sezaryendi. Benim bu konudaki fikrim çok net olmasına rağmen; “N’olur n’olmaz, doğum hali başımıza ne geleceği belli olmaz” mantığıyla en az normal doğum dersi kadar ilgiyle takip ettim bu dersi de!

Sonuç; Allah istemeyen hiç kimseyi sezaryen olmak zorunda bırakmasın!

Ne kadar zor bir ameliyat olduğunu bir kez daha idrak ettim. Eziyet gerçekten! Bebekle ilgilenmek dururken; sondalar, ağrı kesiciler, pansumanlarla uğraşmak olacak iş değil!

Burada şu ayrımı birkez daha yapmakta fayda var. Annenin ya da bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum varsa, sezaryen adı üzerinde bir kurtarma ameliyatı olarak hayati önem taşıyabilir. Böyle bir durumda da sonrasındaki sıkıntıların hiçbiri annenin de bebeğin de sağlıklı olmasının yanında önem teşkil etmez!

Ama herşey yolundaysa normal doğumun avantajlarını yaşamak çok daha cazip!

İyiki bu kursa başlamışız! Evet, belki anlatılan pek çok bilgi internetten bulunabilecek türden bilgiler. Ama diğer gebelerle ve eşleriyle bir arada bulunmak,  karşılıklı paylaşımda bulunabilmek, hastane ekibiyle vakit geçirmek ve aklımıza takılan noktaları sorabilmek çok hoş!

Bu arada Nurturia’da epidural konusunu paylaştığımda Damla’dan gelen fikrin uygulanıp uygulanamayacağını da sorma fırsatım oldu. Damla; “Kateteri taktırır, dayanamaz hale gelene kadar ya da sezaryene ihtiyaç olmadığı sürece ilaç verilmemesini isterim.” demişti. Böyle bir şey doktorun uygun görmesi halinde uygulanabilirmiş. Yani, bu da önümüzdeki hafta doktora sorulacaklar listesinde yerini aldı!

Reklamlar
One Comment leave one →
  1. Naz permalink
    Nisan 16, 2010 11:19 am

    sezaryen bir ameliyat ve tabii ki ameliyat sonrasinin tum komplikasyonlarini da yasatiyor insana. isin ilginc yani benden tam otuz yil once sezaryenle dogum yapan annemle birebir ayni dertleri yasamis olmam. demek ki tip bilimi ne kadar gelisirse gelissin, acilar ayni kaliyor:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: