Skip to content

Süt izni hareketi!

Nisan 8, 2010

4857 nolu kanun Madde 74 der ki:…”Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.”

Ancak Çalışan Gebeler Anlatıyor’daki paylaşımlarda da görüldüğü gibi bu izni hakkıyla kullanabilen yok denecek kadar az! İznini kullanabilmekten ümidini kesmiş annelere bir oda ve bir buzdolabı sağlamaktan yoksun olan bu işverenler, yetmiyormuş gibi sütünü sağmak için işinin başından bir süreliğine ayrılan anneyi taciz etmekten de geri kalmıyorlar!

Oysa bir bebeğin en temel yaşam hakkı olan “beslenmesi” söz konusu! Diğer tüm gebelik ve annelik haklarımızı fütursuzca sabote edebilen işverenler, hiç bir rahatsızlık duymadan küçücük bir bebeğin beslenme hakkını da sabote edebiliyorlar! 

Blogcu Anne, bu kabul edilemez durumla ilgili bir girişim başlatıyor. Ben bu girişime kendi adıma sonuna kadar destek veriyorum! 

Bunun böyle gelmiş olması böyle gitmesini gerektirmez! Bugüne kadar benzer sıkıntıları yaşamış annelerin başka annelerin bunları yaşamaması için, henüz yaşamamış olanların ise vakti geldiğinde yaşamamak için bu harekete destek vermesini rica ediyorum! 

Bizim fikrimiz bu muameleyi yapan işverenlerin afişe edilmesi yönünde! Hala aynı işverenlerle çalışmayı sürdüren anneler doğal olarak daha çekimser olabiliyor bu konuda! Ancak böyle bir muameleye maruz kaldıktan sonra işverenini değiştirmiş anneler, çocuklarının hakkını yemek istemiş bu işverenleri afişe edebilirler!

Her ne yapılması gerekiyorsa; blogumla, vaktimle, enerjimle sonuna kadar arkasındayım ve tam destek veriyorum!

Reklamlar
One Comment leave one →
  1. kaymacina permalink
    Nisan 9, 2010 6:34 am

    Bende bende…
    http://kaymacina.wordpress.com/2010/04/09/yorum/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: