Skip to content

Ücretsiz izinde haklar -1

Mart 14, 2010

Doğum sonrası ücretsiz izin kullanıp kullanmamak her ailenin kendi şartlarına göre verdiği çok kişisel bir karar. Bir tarafta bebekle annenin birlikte geçirebileceği, bebeğin gelişimi açısından çok kıymetli ekstra 6 ay var. Diğer tarafta ise düşünülmesi gereken maddi sorumluluklar!

Karar vermeden önce mutlaka konunun maddi ve manevi yönleri detaylı olarak araştırılmalı. Böylece aile yapısına en uygun olanın seçilme şansı artacaktır.

Doğum sonrası ücretsiz izin kullanılması durumunda, ücretsiz izin süresince iş sözleşmesi askıda kalmakta, feshedilmiş sayılmamakta, bu süreler içerisinde haklar ve yükümlülükler de askıda kalmaktadır. İşçinin ücretsiz izinli olduğu dönemlerde sağlık yardımlarından yararlanabilmesi, iş sözleşmesinin askıda olması nedeniyle, belirsizlikler içermektedir.

Bu belirsizliğin giderilmesi için SGK, 23.12.2009 tarih ve 2009-155 sayılı Genelgeyi yayınladı. Bu genelgeden faydalanabilmek için kullanılmakta olan ücretsiz izinin İş Kanunu’nda kabul gören ücretsiz izinlerden biri olması gerekmektedir.

İş Kanunu’nda kabul gören ücretsiz izinler:

  • Yıllık izinlerini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olan işçilere, işçilerin ücretsiz izni talep etmeleri ve bunu belgelemeleri halinde verilen toplam dört güne kadar olan ücretsiz izin.
  • Kadın işçilerin, doğumdan sonraki sekiz haftalık analık iznine ilave olarak eğer isterlerse kullanabildikleri altı aya kadar olan ücretsiz izindir.

Bu genelgeye göre, İş Kanunu’nda sayılan ücretsiz izin hallerine uyan ve bu durumu belgelenen, ücretsiz izin sürelerinde “0” gün ve kazanç bildirilen ve işten çıkış kaydı verilmemiş olan sigortalılardan, sağlık hizmet sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde 30 gün prim ödeme şartını yerine getirenler sağlık yardımlarından yararlanabilecektir. 

 Bu durumda; ücretsiz izin kullanıp kullanmamayı değerlendirirken devletin sağlık hizmetlerinden faydalanmayı sürdürebilecek olmamızı artı hanesine yazabiliriz!

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: