Skip to content

Doğum sonrası ücretsiz izin

Şubat 25, 2010

İş Kanunu  “…İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz…” şeklindedir.

Görüldüğü gibi yasa “…altı aya kadar ücretsiz izin verilir…” şeklinde kesin hüküm içermektedir. İşverenin takdirine bırakacak şekilde “…verilebilir…” denmemiştir. Kadın işçinin ücretsiz izin talebini işverene yazılı olarak bildirmesi durumunda işveren bu talebi yerine getirerek ücretsiz izini kullandırmak zorundadır. Aşağıdaki şekilde bir dilekçe ile bildirim yapılabilir.

 “………….unvanlı işyerinizde …………………..tarihinden beri çalışmaktayım……….tarihinde doğum yaptım.Doğum iznimi kullandım. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74.maddesi gereğince ……….tarihinden itibaren 6 ay ücretsiz izin talep ediyorum.

Gereğini arz ederim.”

İşverenin talebe yine yazılı olarak cevap vermesi uygundur.

İşverenin izin talebini olumsuz değerlendirmesi, talep edilen süreden daha kısa süre izin verebileceğini belirtmesi, izin tarihinin sonunda işbaşı yaptırmaması, iş sözleşmesini fesih etmekle tehdit etmesi yasal değildir. Tüm bu şartlarda yasa açıkça kadın işçiyi korumaktadır. Buna rağmen doğum yapmış kadın işçisine haklarını tanımamakta ısrarcı olan işveren, işçinin kıdem ve ihbar tazminatını ödemekle yükümlüdür.

Yargıtay kararında da “…doğum sebebiyle altı aylık ücretsiz izin alma hakkına sahip olan kadın işçinin bu hakka rağmen rapor sonunda işbaşı yapmayarak hizmet akdini sona erdirmesi hayatın olağan akışına uygun düşmemektedir… rapor süresince işyerinden uzak kalan davacının yerine başka işçiler işe alınması sebebiyle davacının işe başlatılmamak suretiyle hizmet akdinin davalı işveren tarafından sona erdirildiği anlaşılmaktadır… ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin… değerlendirilerek kabulü gerekir…”  şeklindedir ve kadın işçinin doğum sebebiyle altı aylık ücretsiz izin alma hakkına sahip olduğu açıkça belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra işveren kullanılmamış yıllık izinleri kullandırıp ardından ücretsiz izni başlatamaz.

Ücretsiz izin çalışılmış gibi sayılmayacağından yıllık izin hakkının ve kıdem tazminatının hesabında dikkate alınamaz.

İzin kullanılan süre içinde ücret ödenmeyeceğinden SGK’ya sigorta primi de ödenmez.

Biz bu kadarcık iznimizi, üstelik ücretsiz olmasına rağmen,  kullanabilmek için çırpınırken Avrupa Birliği ülkelerindeki doğum izni süreleri ülkemizdeki ile kıyaslanamıyor bile! Doğum izninin en fazla olduğu ülke 96 hafta (2 yıl) ile İsveç. İsveç’in ardından en uzun annelik iznini veren diğer ülkeler ise Danimarka (50 hafta),  İtalya (47 hafta),  Finlandiya (44 hafta) ve İngiltere(40 hafta).  AB ülkeleri içinde en kısa annelik izni veren ülkeler ise Almanya (14 hafta) ile Belçika(15 hafta). İsveç”te çocukları olan anne ve baba 1’er yıl doğum izni kullanabiliyor, baba isterse izin hakkını eşine devredebiliyor. Böylece kadın 2 yıl süreyle maaşının yüzde  80″ini alarak bebeğini büyütebiliyor. İkiz bebek olması durumunda 360 yerine 420’şer gün izin veriliyor, baba iznini eşine devrettiğinde, anne yaklaşık 2.5 yıl maaşının yüzde 80″ini alarak bebeklerini büyütebiliyor.

Tabii ki şartların bir anda İsveç seviyesine çekilmesini beklemiyoruz. Ama üç çocuk doğurup gerektiği gibi büyütebilmemiz için şartların iyileştirilmesi gerektiği de açıkça ortada sanırım!

Reklamlar
4 Yorum leave one →
 1. Ebru permalink
  Haziran 3, 2010 6:19 am

  Bende bu izin meselesini çok düşünüyorum. ilk bebeğimi 5+8=13 hafta doğum izni + 3 yıl biriktirdiğim yıllık izin(20*3 iş günü) + 3-4 ayda ücretsiz izinle 10 ay büyütebildim çok şükür. Şanslı sayılırım. Ama bebeğim 13 aylık ve hala bana muhtaç. Doğum izni en az 2 yıl olmalı bence. En azından ücretsiz izin artırılabilir.

 2. tuğçe permalink
  Temmuz 30, 2010 5:03 pm

  Bence 16 hafta gerçekten çok çok az…Hem ilk 6 ay sadece anne sütü deniliyor, hem 6 ay bile izin olmuyor.Doğum yapan bayanlar doğum izni bitiminde işe başlamak zorunda kalınca çok rezillik çekiyor ve bebek en çok anneye ihtiyaç duyduğu zamanda anneden uzakta kalıyor.Gerçekten çok acımasızca…6 aylık ücretsiz izin hakkı bazıları için iyi ama bunu herkes uygulayamaz; sonuçta bir çok bayan ev ekonomisi yetersiz olduğu için çalışıyor.Bu nedenle o 6 ayın da en azından ücretli olması gerekli bence…

 3. Ağustos 14, 2010 9:20 pm

  İşte bu yüzden Emzirme Reformu çok çok gerekli! Henüz desteklemediyseniz http://www.emzirmereformu.com adresindeki manifestoya yorum yazarak destekleyebilirsiniz!

 4. Ekim 19, 2010 12:31 pm

  Merhaba
  Bende yasal iznim bitince 3 ay birikmiş izinlerimi kullandım. Arkasındanda 1 yıl ücretsiz izin aldım. Ama bu 1 yıldan kullandığım izinleri düştüler. Yani önce ücretsiz alıp sonra yıllık izinlerimi alsaydım 3 ay daha fazla kullanmış olacaktım. Ama o an için hem iznimin bir kısmı anacağından hemde henüz maddi olarak hazır olmadığımdan öyle oldu. Araştırdığım kadarıyla da işyerim haklı görünüyor yargı kararlarına göre. Ama ben bunu çok haksız buluyorum. Birini önce birini sonra kullanmamın farketmemesi lazım. Yasal bir boşluk bu. Bu konuda bildiğiniz farklı bir uygulama var mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: