Skip to content

Gebelikte ve emzirirken gece çalışma

Şubat 24, 2010

Ben şu an gece çalışması yapmam gereken bir sektörde çalışmıyorum. Ama daha önceki iş yerimde bir hafta gece vardiyasında bir hafta gündüz vardiyasında, her hafta değişerek 2,5 yıl kadar çalıştım. Gece çalışmasının zorluklarını biliyorum. Bu yüzden gece çalışmaya zorlanan gebelerin yaşadıkları sıkıntıları tahmin edebiliyorum. 

Öncelikle gece çalışmasının iş yasasının 69. Maddesindeki  tanımı şöyle geçmektedir: “En geç 20.00’de başlayarak en erken sabah 06.00’ya kadar geçen ve herhalde en fazla onbir saat süren dönem” olarak tanımlanmaktadır. 

Çalışmanın belirli bir bölümünün gece sayılan döneme belirli bir bölümünün gündüz sayılan döneme denk gelmesi halinde, çalışma süresinin yarısından çoğu hangi gün dönemine denk geliyorsa çalışma o döneme ait sayılmaktadır. Gece ve gündüz dönemine rastlayan çalışma sürelerinin eşitliği halinde, işçi sağlığını koruyucu hükümler göz önüne alınarak ve işçi yararına yorum ilkesi gereğince yapılan çalışma gece çalışması sayılmaktadır. 

Kadın işçilerin gece postalarında çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan bir yönetmelikle düzenlenmiştir. (4857/73-II. Md.). Söz konusu yönetmelik 9/8/2004 tarihli ve 25548 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlgili yönetmeliğin gebe ve analık durumunda çalışma ile ilgili hükümleri aşağıda açıkça belirtilmiştir; 

Gebelik ve Analık Durumunda Çalıştırılma Yasağı

Madde 9Kadın işçiler, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın işçiler ise doğum tarihinden başlamak üzere altı ay süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar. Emziren kadın işçilerde bu süre, ana ve çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyeri hekimi, işyeri ortak sağlık birimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, Hükümet veya belediye doktoru raporuyla belgelenmesi halinde, bir yıla kadar uzatılır. Bu işçilerin anılan sürelerdeki çalışmaları, 14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik hükümleri saklı kalmak üzere, gündüz postalarına rastlayacak şekilde düzenlenir. 

Yönetmelikte ayrıca belirtildiği üzere; yönetmeliğin herhangi bir maddesine aykırı hareket eden işverene, her madde için 783 TL idari para cezası uygulanmaktadır. 

Yaptırımı da bulunan bu önemli hakkın; hem annelerin hem bebeklerin sağlıkları ve rahatları için mutlaka kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Yasalar bu derece arkamızdayken birazcık dişimizi göstermenin, en azından haklarımızın bilincinde olduğumuzu hissettirmenin bir sakıncası olmaz sanırım!

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: