Skip to content

Çalışan Gebeler Anlatıyor-3; Bir de sen boyunun ölçüsünü al!

Şubat 9, 2010

Devlet sektöründe çalışan gebelerin sıkıntılara maruz kalmadığı düşünülür genelde.  Giz’in aşağıdaki paylaşımına kadar ben de böyle düşünüyordum. Ancak Giz yaşadıklarını öyle güzel ifade etmiş ki; devlet sektöründe yaşanan sıkıntıları bir çırpıda gözler önüne sermiş. Özel sektör olsun devlet sektörü olsun; kadının kadına yaptığından korkulur gerçekten! 

—————————————————————————————————————

Ben devlet sektöründe çalışıyorum. Bir SSK’lı kadar olmasa da maalesef ben de işyerimde hamilelik dönemimde bazı sıkıntılar yaşamadım değil. Bizde elbette işten çıkarma söz konusu olmuyor ancak işyerinde çeşitli mobbing stratejileriyle gerçekten canından bezdiriyorlar insanı. Bu biraz da o dönem sizinle beraber hamile olan arkadaş olup olmamasına ve amirin tavrına bağlı.

Mesela, benim hamileliğim sırasında benim dışımda sadece bir hamile arkadaş daha vardı. Onun dışında herkes ya bekardı ya da çocuğunu türlü zorluklarla büyütmüş (!) ve dolayısıyla “bir de sen boyunun ölçüsünü al” yaklaşımında olan insanlardı. Kısacası, empati duyamıyorlardı.

Hamile arkadaşım X’le aşağı yukarı aynı zamanlarda doğum yapacaktık ancak ikiz bebeklerinin sabırsızlığı nedeniyle X erken doğum yapınca ve ben de 41 haftalık doğum yapınca, o benden 4 ay önce doğum yapmış oldu. Ben doğum iznindeyken X de işe başlamış. Zaten çocuklarının uzunca bir süre küvözde kalmaları ve o sırada çocuklarının zaten anne sütü yerine çoktan mamaya alışmış olmaları ve çok da iyi bir bakıcı kadın bulması ve öteden beri çok terelelli bir arkadaşımız olması nedeniyle kendi ifadesiyle “evde durmaya dayanamamış” ve işe başlamıştı. Benim planım ise çocuğa hiç olmazsa 5-6 aylık olana kadar tüm rapor ve izin imkanlarımı kullanarak evde bakabilmekti. Ancak, doğum iznimin bitmesine yakın müdürümü (kadın ve o zaman 8 yaşında kızı olan) aradığımda X arkadaşımın “ikiz” doğurmasına rağmen her sabah erkenden işbaşı yaptığını, kendisi doğum yaptığında da doğum izninin bitmesine yakın bir operasyon geçirdiği için 3 hafta daha rapor aldığını ama sonrasında hemen işe başladığını çok usturuplu bir şekilde ifade etti. Üstelik ben daha hiçbirşey söylememiştim. Sonra ben de 2 aylık çocuğu evde anneme bırakarak işe başladım. İşe başladıktan sonra bu sefer süt iznimi kullanmamda sorun yaşadım. O zaman zaten 6 aya kadar verilen günlük 1.5 saatlik süt iznimi hep tam çıkacakken iş vermeleri nedeniyle kullanamadım. Tüm bunlara rağmen sonuç olarak o sene bana düşük performans verildi ve terfimi almakta 3 sene beklemek zorunda kaldım.

Bu arada personelin doğum raporumu kaybetmesi ve beni müstafi saymaya kalkışmaları ve dahası durumu farkettikten sonra bu sefer de bir bahaneyle maaşımdan 1 yıl boyunca kesinti yapmaları da tam bir komediydi. O zaman da maalesef muhatap olduğum insanların tavrı hep “bizim de başımıza geldi, sen ne sanıyordun…Üstelik biz senin gibi sezaryen de yapmadık, normal doğum yaptığımız için 40 günün sonunda işe başladık!!” şeklindeydi.

Bu arada benden bir sene sonra hamile kalan bir arkadaş kısa bir süre sonra ikinci çocuğunu doğurdu. O zaman genel müdürünün tavrı “bu ne ya, bu kız da kedi gibi yavruluyor” şeklinde olmuştu. Şimdilerde tüm bekarlar evlendi ve birer, ikişer çocuk sahibi oluyorlar. Bir şekilde, en az 6 ay evde kalabiliyorlar ve bunu bir norm olarak kabul ettirmiş gözüküyorlar. Hiçbir terfilerinden de mahrum kalmıyorlar. Ben de üzülüyorum bu çifte standarta.

O zaman işyerinde çok acemi olduğum için kanuni yollara başvuramadım. Ayrıca kariyerimin çok başında çalıştığım işyeriyle kavgalı olmak da istemedim. Ancak aradan geçen bunca zamana rağmen hala çok sinirleniyorum o zamanları düşündükçe.

Bir de şunu eklemek istiyorum. Bu arada bir sürü askere giden arkadaş da oluyor. Onlar da nereden baksanız 6-7 aylarını askerlikte geçiriyor. Onlar askere gitmeden önce verilen her işi gayet güzel “ben askere gidiyorum da şimdi zaten bu iş yarım kalır, ben yapmayım” gerekçesiyle çok rahat geri çevirebiliyor, döndüklerinde de bir süre “askerden yeni geldim, alışayım” diyerek oyalanabiliyorlar. Nereden baksanız 1 seneyi bu şekilde geçirebiliyorlar.

Haksızlık bu!!

Giz

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: