Skip to content

Erken doğum yapan anneye ceza!

Şubat 8, 2010

Çalışma mevzuatlarına göre hem memur anne adayları hem işçi anne adayları doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin hakkına sahipler.

Ancak anne adayının erken doğum yapması halinde doğumdan önceki kullanamamış olduğu izni yanıyor! Gerekçe olarak ise mevzuattaki izin hakkının doğumdan önce ve sonra olarak sınıflandırılmış olarak kullandırılabilmesi gösteriliyor.

Durum özetle şöyle;

* 32. haftadan önce henüz doğum iznine ayrılmadan doğum gerçekleşirse sadece doğumdan sonraki 8 haftalık izin hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

* 32. haftada; 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp,  5 haftayı doğumdan sonraki izninize aktarma yaptırdıktan sonra  32. hafta ile 37. hafta arasında çalışmaya devam ederken doğumun gerçekleşmesi halinde, doğum tarihi itibariyle daha önceden aktarma yaptırmış olduğunuz 5 haftanın sadece çalışmış olduğunuz kısmını ve doğum sonrası hakkınız olan 8 haftayı kullanabiliyorsunuz. Çalışabilir şeklinde uygun görülen ancak erken doğum gerçekleşmesi nedeniyle çalışamamış olduğunuz günler izninize eklenmiyor.

* 32. haftada doğum öncesi izninize ayrıldıktan sonra 32. hafta ile 40. hafta arasında erken doğum gerçekleşmesi halinde ise; doğum öncesi kullanmakta olduğunuz 8 haftalık izin otomatik olarak sona erdiriliyor ve doğum tarihi itibariyle sadece 8 haftalık doğum sonrası izninizi kullanabiliyorsunuz!

Annenin erken doğum yapması halinde bebeğinin prematüre olması, anneye daha çok ihtiyaç duyması göz ardı ediliyor! Erken doğum yapmış olan anne de prematüre bebek de yaşam mücadeleleri sırasında üstüne bir de bu uygulama ile cezalandırılıyor! Hem annenin hem de bebeğin maruz bırakıldığı uygulamanın değiştirilmesi gerektiği açıkça ortada!

Reklamlar
One Comment leave one →
  1. tuğçe permalink
    Temmuz 30, 2010 5:24 pm

    Bu tamamen vicdansızlık…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: