Skip to content

Doğum izninde maaş alınır mı?

Nisan 27, 2010

Çalışan gebelerin aklını kurcalayan önemli konulardan biri de doğum iznindeyken ücretlerinin nasıl ödeneceğidir. Bu konuda çalışma hayatında farklı uygulamalar görülmektedir. İş yasasının 49. maddesinin* son fıkrasında yer alan “Hasta, izinli, veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere…]” cümlesi konuyla ilgili farklı yorumlara neden olmaktadır.

Bu uygulamalar şunlardır;

*Hiç kesinti yapmayanlar:
Bu tür kuruluşlar özellikle beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz idari kadroların ağırlıklı olduğu ve aylık ücret sisteminin uygulandığı kuruluşlar olup, gerek yukarıda sözünü ettiğimiz maddeyi işçi lehinde yorumlayarak gerekse de iş sözleşmelerinde işçinin istirahatlı olduğu sürelere ait ücretinin kesilmemesi yolunda maddeler olan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar işçiye istirahatlı oldukları sürelerin ücretlerini herhangi bir kesinti yapmaksızın ödemektedirler.

*Kısmi ödeme yapanlar:
Bu kuruluşlar istirahatlı işçinin SSK’dan aldığı geçici iş göremezlik ödeneğinin ücretinden düşük olması durumunda aradaki farkı tamamlayan kuruluşlardır.

*Ücret ödemeyenler:
İşçinin istirahatlı olduğu sürece SSK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alması sebebiyle kendilerinin ücret ödeme zorunluluğu olmadığı yorumuyla işçiye bu süre için ücret tahakkuk ettirmeyip ücretinin tamamını kesen kuruluşlardır.

*Ücret ödeyip işçiden İş göremezlik ödeneğini alanlar:
Bu kuruluşlar işçinin istirahatlı olduğu süre içinde ücretinden herhangi bir kesinti yapmayıp, buna karşın işçinin SSK’dan aldığı Geçici iş göremezlik ödeneğini kendisinden tahsil eden kuruluşlardır.

Yasanın bu kadar önemli bir konuda emredici nitelikte bir hükümle konuya açıklık getirmemesi ortaya farklı yorumlar çıkartmıştır. Bu da pratiğe yansıyarak ortaya farklı uygulamaların çıkmasına neden olmuştur.

Gebeliğinizle birlikte kendi şirketinizdeki uygulamanın nasıl olduğunu şirketinize sorarak planlamanızı buna göre yapmak, ilerde tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı önleyecektir.

*MADDE 49. – İşçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.
Parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.
Saat ücreti ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti saat ücretinin yedibuçuk katıdır.
Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.

About these ads
One Comment leave one →
  1. serpil permalink
    Eylül 30, 2011 7:26 am

    MERHABALAR .BENDE SİZE KAFAMA TAKILAN SORULARI SORMAK İSTİYORUM.BENDE 8 HAFTALIK HAMİLEYİM AMA BUNU İŞYERİNE HENÜZ BİLDİRMEDİM.BİLDİRİRSEM BENİ İŞTEN ÇIKARTIRLAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM TABİ BU BENİM DÜŞÜNCEM.İŞYERİNE BU DURUMUMU NE ZAMAN BİLDİRMELİYİM? BİR DE BİRŞEY ÖĞRENDİM NE KADAR DOĞRU BİLMİYORUM .ÇALIŞAN HAMİLE BAYANLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ 8 SAATTEN FAZLA OLMAMALI DİYE BU DOĞRU MU?BEN 08:00-19:00 ARASI ÇALIŞIYORUM.EĞER ÖYLE BİRŞEY VARSA BUNU İŞYERİNDEN NASIL İSTEYECEĞİM YANİ NE TÜR BİR EVRAKLA İSTEYECEĞİM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 34 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: